Gruz, śmieci, tłuczone szkło tym utwardzają ścieżki w Lasach Miejskich Szczecina
Park Leśny Mścięcino jest to niezwykle zielony obszar rekreacyjny wchodzący w skład leśnego kompleksu promocyjnego Puszcze Szczecińskie i części Puszczy Wkrzańskiej. Chętnie uczęszczanym przez mieszkańców Polic, Szczecina i okolic.
Urokliwy krajobraz
Przez jego obszar przepływają Przęsocińska Struga i strumień Grzybnica. Charakterystyczne są dla niego głębokie wąwozy. Położony na Wzgórzach Warszewskich w rejonie osiedla Mścięcino podzielonego granicą między miastami Police i Szczecin, jest ulubionym miejscem rekreacyjnym mieszkańców.
Uroku krajobrazowi dodają przepływając przez park Przęsocińska Struga i Grzybnica. Przy odpowiednim zachowaniu można spotkać dzikie zwierzęta. Jelenie, sarny, bobry, dziki, lisy przy odrobinie szczęścia dzięcioł biały a nawet orzeł. Wzniesienia w większości porasta drzewostan bukowy oraz bukowo-dębowy, natomiast obszary niżej położone porośnięte są m.in. przez olszę czarną. Przez południową i wschodnią część parku prowadzi szlak turystyczny czerwony pieszy szlak „Ścieżkami Dzików”.
W północnej części parku przy obecnej ul. Ofiar Stutthofu w Policach w czasie II wojny światowej istniał obóz pracy przy hitlerowskiej fabryce benzyny syntetycznej w Policach będący podobozem KL Stutthof.
Karta osiedla Skolwin
W częściach dotyczących parku wymienia:
- tereny chronione: rzeka Odra położona w granicach obszarów Natura 2000 PLH „Ujście Odry i Zalew Szczeciński” oraz PLB „Dolina Dolnej Odry”, użytek ekologiczny „Dolina strumieni Skolwinki, Stołczynki i Żółwinki”, Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcze Szczecińskie”, liczne stanowiska chronionej fauny i flory oraz siedliska przyrodnicze
- utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Park Leśny Mścięcino”, ochrona siedlisk przyrodniczych, likwidacja inwazyjnych gatunków roślin, ochrona zlewni i zasobów wodnych strumieni i zbiorników wodnych, ograniczenia zagospodarowania i zabudowy w strefach strumieni i zbiorników wodnych w celu zapewnienia swobodnej migracji zwierząt, roślin, grzybów
- utrzymanie zieleni leśnej wraz z zachowaniem lub wykształceniem strefy ekotonowej pomiędzy lasem i terenami zabudowy
Źródło: https://bppm.szczecin.pl/files/2022-01/ps_karta_skolwin.pdf
Źle się dzieje u Zarządcy Parku
Niestety ostatnimi czasy w Parku dzieją się dziwne rzeczy. Wycinka drzew prowadzona w okresie ochronnym, truchła padłych dzików pomimo stwierdzonego ASF miesiącami leżały w lesie nie uprzątnięte. A teraz sportowcy i mieszkańcy Polic i Szczecina alarmują o utwardzaniu gruzem i śmieciami leśnych ścieżek.
Jakiś matoł wysypał gruz na drogi w Lesie Mścięcińskim. Wśród tego gruzu jest masę plastików i szkła. Zrobił to też na moście. Ludzie dobie poradzą ale zwierzęta leśne i psy mogą się dotkliwie pokaleczyć – pisze pan Marcin
Pani Andżelika z kolei poinformowała o rannym zwierzęciu:
Dziś rano byłam z rodziną przy komarzym młynie i przeraziły nas połamane barierki na moście nad Przęsocińską Strugą i wysypane na drodze śmieci. Jak można gruzem i śmieciami wysypywać leśne drogi? Po stronie dawnej restauracji (od strony Szczecina) widzieliśmy rannego psa, chyba dziko żyjącego w lesie. Miał skaleczoną łapę i utykał. Gdy nas zobaczył kuśtykając oddalił się w głąb lasu wzdłuż strumienia w stronę Przęsocina. Łapę skaleczył zapewne o szkła leżące na moście. Przynajmniej na to wyglądało to miejsce. W Nadleśnictwie dowiedziałam się, że za las odpowiadają Lasy Miejskie Szczecina. Jak można wysypywać śmieci w lesie? Kto w ogóle na to pozwala? Jak nie mają odpowiedniego sprzętu to niech nie wjeżdżają do lasu a nie niszczą wszystko byle tylko drzewo z lasu wywieźć. To skandal. Jak tak można. A to nie pierwszy raz. Jak się dowiedziałam od pana który tam biegał rok może dwa lata temu była w tym miejscu podobna sytuacja. Fragmenty zbrojonych szyb mogą bez problemu przeciąć oponę roweru. Nie trudno sobie wyobrazić co będzie gdy rowerzysta skręcając na most najedzie na takie szkło i nie daj Boże wyrzuci go w miejsce gdzie nie ma barierek. Nagłośnijcie to zanim dojdzie do tragedii. Czy naprawdę nikt nie dba o zieleń w Szczecinie?
Sprawę przekażemy oczywiście do UM w Szczecinie i Radnym Rady Miasta.
Czasy by Rada Miasta również przyjrzała się działaniom w tej Części Miasta.
Polecamy także:
Share this content:
Opublikuj komentarz