Najstarsze święto Maryjne w Polsce

Najstarsze święto Maryjne w Polsce

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście. Odbywają się pielgrzymki do Sanktuariów Maryjnych w tym do Narodowego Sanktuarium na Jasnej Górze, ale również do innych diecezjalnych a nawet w ramach dekanatów do kościołów maryjnych. Jedne z największych obchodów mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej – odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz Jej Wniebowzięcia.

W naszej diecezji w związku z tym świętem od 40 lat wyrusza najdłuższa pielgrzymka w Polsce. W ciągu 20 dni pielgrzymi pokonują 645,6 km. 15 sierpnia na Jasną Górę promieniście schodzą się pielgrzymki z całej Polski i nie tylko. Co roku bierze w nich udział ok. 250 tys. Pątników. Dla tych co nie dadzą rady pokonać tak długiej trasy, są w tym dniu również krótsze pielgrzymki :

  • Z Płoni do Sanktuarium MB Fatimskiej na osiedlu Słonecznym 15 km
  • Z kościoła Chrystusa Króla na Skolwinie do Kościoła Wniebowzięcia NMP w Przęsocinie niespełna 3km. To już tradycja tych dwóch sąsiednich parafii, odwiedzających się wzajemnie w dzień odpustu.

Święto ku czci Maryi wziętej do nieba obchodzone było już w pierwszych wiekach pod nazwą „zaśnięcia Maryi”. Ok. VI wieku w Konstantynopolu uroczystości ustalono na dzień 15 sierpnia; od następnego stulecia zaczęto je obchodzić i w Europie. Kościoły wschodnie, zachowujące kalendarz juliański, obchodzą święto 13 dni później, czyli 28 sierpnia i poprzedza je 14 dniowy post. Kult Maryi Wniebowziętej był w Kościele bardzo żywy i zdecydowanie wyróżniał się wśród innych. Wystawiono tysiące świątyń pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej, powstało także osiem zakonów pod tym wezwaniem. Przekonanie wiernych, że Maryja po śmierci została wraz z ciałem i duszą wzięta do nieba, potwierdził 67 lat temu swoją decyzją papież Pius XII i ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny.

Święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Wokół święta powstało w kulturze polskiej wiele zwyczajów związanych z poświęconymi w ten dzień wiankami uplecionymi ze świeżych ziół, które miały zabezpieczać przed wieloma chorobami.

15 sierpnia, jak wiemy, jest również rocznicą „Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowietami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. W tym dniu Wojsko Polskie obchodziło swoje święto w latach 1923-47. Zbrodniczy reżim komunistyczny zniósł to święto. Przywrócono je ponownie w 1992 r.

Share this content:

Opublikuj komentarz