Otton i Regaty w Wolinie
Żeglarze 60 Etapowych Regat Turystycznych (ERT) dotarli do Wolina, w którym odbywały się Dni Ottonowe. Na tychże dniach Szczecinianie zajęli trzecie miejsce w Polsko-Niemieckim Konkursie Kulinarnym „Ottonowe Smaki Tradycji”.
Regaty na Dniach Ottonowych
60 ERT na dzisiejszym etapie płyną z Ueckermunde do Wolina nieco się spóźnili zatem na „Ottonowe Smaki”. Polsko – niemiecki konkurs kulinarny był jednym z najpyszniejszych punktów programu Wolińskich Dni Ottonowych i w ogóle obchodów jubileuszu Misji Chrystianizacyjnej Pomorza Zachodniego. Przedstawiciele wielu miejscowości, sołectw, fundacji oraz grup przygotowali niecodzienne smakołyki. Warunek był jeden: do prezentowanych dań należy dodać zioła, które kojarzone są z obrazem „Niebiański ogród”, który można zobaczyć przy grobie Misjonarza Pomorza.
A czemu akurat w Wolinie?
Wolin był pierwszą siedzibą biskupią, która powstała w wyniku misji chrystianizacyjnej. Siedziba biskupia zatwierdzona została w 1124 r. Wśród wielu punktów programu można się również dowiedzieć w tych dniach Gdzie znajdowały się wolińskie świątynie? Do czego służyły tajemnicze dziury w elewacji kościoła? Te wszystkie tajemnice odkrywa również żeglarzom przybywającym do Wolina pani Magdalena Stróżek z Biblioteka Publiczna Gminy Wolin, która na co dzień z ogromną pasją i zaangażowaniem zajmuje się badaniami nad społecznością lokalną.
Ottonowe Smaki Tradycji
Szanowne jury po wnikliwym przyjrzeniu się potrawom i pracom nad nimi, jak również po niesamowitej przygodzie doznań smakowych, podczas degustacji potraw konkursowych przyznało nagrody:
I miejsce: Parafii z Barlinka za
- Zupa krem z dyni z gruszka i chipsem z boczku
- Buraczki pieczone na rukoli z pokrzywa i czarnuszka
- Serniczek z musem truskawkowym
II miejsce 2 miejsce dla Akademii Pilkarskiej Vineta Wolin grupa Trampkarzy za:
- Tarta na kruchym cieście ze szpinakiem, bobem, ziarnami czarnuszki, dyni i słonecznika podawana przy zupie tajskiej
- sałatka granatowo pomarańczowa na świeżej rukoli
- Beza śmietanowo-truskawkowo-borowkowa
III miejsce dla parafialnego zespołu Caritas ze Skolwina za:
- Czapka krasnala – indyk z warzywami w sosie czosnkowym podany w tortilli
- Zupa dyniowa
- Racuchy drożdżowe z jabłkami podane z owocami i musem jabłkowym
Przy okazji listy zwycięzców znalazł się jeszcze jeden związek z Północą, a mianowicie Vineta Wolin z której to do Świtu Skolwin przybył na 5,5 roku Adam Nagórski, jeden z najbardziej bramkostrzelnych zawodników 3 ligi.
Polecamy także:
Share this content:
Opublikuj komentarz