Via Ottoniana

Via Ottoniana

Via Ottoniana

Podróżując śladami misji ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu możemy również zapoznać się historią danych miejsc, jak i całych miejscowości. Łacińska nazwa szlaku „Via Ottoniana” wskazuje na jego międzynarodowy charakter i stanowi otwartą propozycję, aby rozszerzyć ten projekt na inne regiony i państwa, w których św. Otton prowadził działalność.

Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Otwiera ją opis życia i działalności św. Ottona z Bambergu w oparciu o zapisy kronik. Autorzy podkreślają, że była to znacząca postać przełomu XI i XII wieku, która odegrała ważną rolę w historii Polski, Niemiec i Europy. Obfituje w mnogość faktów z życia Apostoła Pomorza, starają się przybliżyć czytelnikowi jego sylwetkę językiem swobodnym i dalekim od hermetycznych sformułowań naukowych. Dzięki tym zabiegom, stał się przyjemny i praktyczny zarazem w odbiorze.

foto: figura Ottona z Bambergu dziedziniec zamku Ksiażąt Pomorskich w Szczecinie

Zapraszamy Cię, drogi Czytelniku, do podjęcia wędrówki śladami świętego Ottona na Pomorzu. Wyprawa taka może mieć charakter pielgrzymkowy, turystyczny lub łączyć oba te wymiary. Przewodnik został pomyślany w taki sposób, aby mógł z niego skorzystać zarówno pielgrzym, jak i turysta, który pragnie poznać historię tych ziem i zapoznać się z jej dziedzictwem. Ufamy, iż pozycja ta przyczyni się również do kształtowania świadomości i tożsamości współczesnych Pomorzan, którzy odkrywając dziedzictwo świętego Ottona będą chcieli zaangażować się w pielęgnowanie przeszłości i tradycji tego regionu. (…) Łacińska nazwa szlaku „Via Ottoniana” wskazuje na jego międzynarodowy charakter i stanowi otwartą propozycję, aby rozszerzyć ten projekt na inne regiony i państwa, w których święty Otton prowadził działalność. Życzymy owocnej wędrówki śladami świętego Ottona na Pomorzu!

foto: nad wejściem do kościoła w Pyrzycach

„Chrześcijaństwo od tego momentu kwitło i rozwijało się w kolejnych wiekach, mimo iż zawirowania polityczne, walki i prowadzone wojny sprawiły, że tereny te przechodziły w ręce kolejnych władców: Polski, Danii, Brandenburgii, Szwecji, Prus” czytamy w przewodniku. A jak dziś wyglądają miejscowości, do których przed 900 laty zawitał św. Otton, i czy pamięć o nim jest żywa wśród współczesnych mieszkańców Pomorza?

Zachęcamy do odbycia rodzinnej podróży szlakiem Via Ottoniana i podzielenie się swoimi zdjęciami z tej przygody.

Share this content:

Opublikuj komentarz