Via Ottoniana
25 miejscowości, kilkanaście tras pieszych, rowerowych i samochodowych z pogranicza Polski i Niemiec. Szlak VIA OTTONIANA, choć jeszcze nie jest tak popularny jak szlak Jakubowy, to jednak ma już swoich pielgrzymów. Na rynku wydawniczym z okazji jubileuszu 900 lecia Chrystianizacji Pomorza ukazał się również przewodnik pielgrzymkowo-turystyczny.
Otton wczoraj i dziś
Podróżując śladami misji ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu możemy również zapoznać się historią danych miejsc, jak i całych miejscowości. Łacińska nazwa szlaku „Via Ottoniana” wskazuje na jego międzynarodowy charakter i stanowi otwartą propozycję, aby rozszerzyć ten projekt na inne regiony i państwa, w których św. Otton prowadził działalność.
Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Otwiera ją opis życia i działalności św. Ottona z Bambergu w oparciu o zapisy kronik. Autorzy podkreślają, że była to znacząca postać przełomu XI i XII wieku, która odegrała ważną rolę w historii Polski, Niemiec i Europy. Obfituje w mnogość faktów z życia Apostoła Pomorza, starają się przybliżyć czytelnikowi jego sylwetkę językiem swobodnym i dalekim od hermetycznych sformułowań naukowych. Dzięki tym zabiegom, stał się przyjemny i praktyczny zarazem w odbiorze.
Już na wstępie otrzymujemy zaproszenie
Zapraszamy Cię, drogi Czytelniku, do podjęcia wędrówki śladami świętego Ottona na Pomorzu. Wyprawa taka może mieć charakter pielgrzymkowy, turystyczny lub łączyć oba te wymiary. Przewodnik został pomyślany w taki sposób, aby mógł z niego skorzystać zarówno pielgrzym, jak i turysta, który pragnie poznać historię tych ziem i zapoznać się z jej dziedzictwem. Ufamy, iż pozycja ta przyczyni się również do kształtowania świadomości i tożsamości współczesnych Pomorzan, którzy odkrywając dziedzictwo świętego Ottona będą chcieli zaangażować się w pielęgnowanie przeszłości i tradycji tego regionu. (…) Łacińska nazwa szlaku „Via Ottoniana” wskazuje na jego międzynarodowy charakter i stanowi otwartą propozycję, aby rozszerzyć ten projekt na inne regiony i państwa, w których święty Otton prowadził działalność. Życzymy owocnej wędrówki śladami świętego Ottona na Pomorzu!
„Chrześcijaństwo od tego momentu kwitło i rozwijało się w kolejnych wiekach, mimo iż zawirowania polityczne, walki i prowadzone wojny sprawiły, że tereny te przechodziły w ręce kolejnych władców: Polski, Danii, Brandenburgii, Szwecji, Prus” czytamy w przewodniku. A jak dziś wyglądają miejscowości, do których przed 900 laty zawitał św. Otton, i czy pamięć o nim jest żywa wśród współczesnych mieszkańców Pomorza?
Zachęcamy do odbycia rodzinnej podróży szlakiem Via Ottoniana i podzielenie się swoimi zdjęciami z tej przygody.
Polecamy także
Share this content:
Opublikuj komentarz