Akcja czy misja?
W dzisiejszym świecie dużo mówi się o ewangelizacji, również w Polskim Kościele. Obecnie akcje ewangelizacyjne przeprowadza się w wielu parafiach w Polsce. Czy to w postaci seminariów odnowy wiary, czy też ewangelizacji ulicznych na terenie parafii a nawet miast. Taka akcja (misja) ewangelizacyjna trwa również na szczecińskim Stołczynie.
Akcja czy może misja ewangelizacyjna?
W tym roku Kościół szczecińsko-kamieński obchodzi jubileusz 900-lecia misji ewangelizacyjnej i chrystianizacji Pomorza przez św. Ottona z Bambergu. Pierwsza misja Ottona według zapisów ówczesnych skrybów zaowocowała przyjęciem chrztu przez 25 000 Słowian zamieszkujących okolice dzisiejszych Pyrzyc, Szczecina, Wolina i Kamienia Pomorskiego. Gdybyśmy zrobiliśmy sondę uliczną z czym kojarzy się nam się misja ewangelizacyjna, blisko 40% pytanych kojarzy ewangelizację właśnie z tamtymi odległymi czasami, krzyżakami i templariuszami w ziemi świętej.
Ale też blisko 45% pytanych odpowiedziało, że kojarzy im się to z oazą (Ruch Światło-Życie) i misjonarzami w Afryce czy w Azji. Wielu nawet wymieniło Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jako propagatora ewangelizacji w Polsce.
10% procentom pytanych ewangelizację kojarzy ze Świadkami Jehowy, stojącymi ze swoimi stoiskami na mieście.
Czyli można by powiedzieć, że większości pytanych co sami też przy dopytaniu precyzowali, że bardziej jest to akcja niż misja.
Współczesne parafie
Model parafii jako wspólnoty wspólnot jest modelem idealnym, jest próbą ujęcia w sposób przejrzysty tego, co jest punktem docelowym naszej pracy nad odnową parafii według wskazań Soboru. Jednak model ten zawiera w sobie pewną pokusę, polegającą na tym, że możemy próbować zrealizować ów model na drodze organizacji życia parafialnego.
W wielu szczecinian postrzega Kościół i parafie jako organizację a nie wspólnotę. W ten sposób działa się na płaszczyźnie naturalnej, w społecznościach naturalnych, politycznych czy innych, operuje się informacją, nazywa się to propagandą i operuje się organizacją albo administracją. Postrzegają proboszczów jako takich organizatorów życia parafialnego, życia Kościoła.
Jest to wielkie nieporozumienie, dlatego że Kościół chociaż ma swoje struktury organizacyjne, chociaż musi się posługiwać również informacją, jednak przede wszystkim jest wspólnotą żywą, jest organizmem, jest środowiskiem życia. Kościół jako środowisko życia, jako Kościół żywy, jako żywy organizm może się rozwijać tylko w podobny sposób, jak rozwija się życie – mówił podczas jednego ze spotkań Marek Filar przedstawiciel Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie.
Dla życia i jego rozwoju istotne jest pojęcie partycypacji. Partycypacja musi wejść w miejsce organizacji. Z pojęciem partycypacji trzeba związać pojęcie świadectwa, które musi zastąpić informację. A więc dwie pary pojęć: informacja – organizacja, świadectwo – partycypacja.
Jednak misja
Taka forma ewangelizacji – misja, świadectwo, partycypacja rozpoczęła się na Stołczynie. Ksiądz proboszcz Lucjan Chronchol wraz ze wspólnotami parafialnymi zaprasza mieszkańców osiedla Stołczyn do czterech Namiotów Adoracji – Spotkania.
W ramach oktawy Bożego Ciała, w czterech miejscach naszej parafii, w godz. 16.00-20.00, ustawiany będzie specjalny „Namiot Spotkania” (poniedziałek – ul. Dąbrówki, wtorek – ul. Zamknięta/Nad Odrą, środa – ul. Policka/Galeria Północ i czwartek – ul. Nehringa/Policka). W namiocie będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcam do wspólnej modlitwy w intencjach osobistych, za sąsiadów oraz za mieszkańców Stołczyna i Szczecina – miasta adoracji. Zaprośmy do namiotu na spotkanie z Żywym i Miłującym Bogiem szczególnie tych, którzy z różnych względów zagubili drogę do kościoła.
Nie można budować bez fundamentu. Fundamentem jest Chrystus, jeśli jest przyjęty przez wiarę. Możemy też powiedzieć inaczej, że fundamentem jest wiara, wszystko buduje się na wierze. Wiara w Ewangelii jest spotkaniem z Chrystusem, jest przyjęciem Chrystusa, przyjęciem Go jako Osoby żywej. Jest to osobowe spotkanie, osobowe przyjęcie Chrystusa jako Pana, jako Zbawiciela. Na tym polega wiara. Ewangelia ukazuje nam wiele przykładów spotkania z Chrystusem. Dzięki temu widzimy, jak się ono dokonuje. Chrystus pyta: Za kogo Mnie uważasz? Czy wierzysz we Mnie? Jeżeli odpowiedź na te pytania będzie: – wierzę, Panie! – to wtedy Chrystus zaczyna działać jako Zbawiciel: dokonuje cudów, leczy chorych, przywraca wzrok niewidomym. To są obrazy tego, co czyni Chrystus na płaszczyźnie duchowej jako Zbawiciel – mówił ks. Franciszek Blachnicki.
Polecamy także:
Share this content:
2 comments