Dzień Flagi

Dzień Flagi

Obchodzone 2 maja święto ustanowione zostało na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP 20 lutego 2004 r. Celem Dnia Flagi RP jest rozpowszechnianie wiedzy na temat polskich symboli narodowych oraz zachęcanie obywateli do manifestowania swojej dumy z biało-czerwonych barw.

„Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”

– stanowi przepis ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Zgodnie z przepisami biało-czerwoną flagę

podnosi się na siedzibach lub budynkach, w których obradują Sejm, Senat, Prezydent RP oraz Prezes Rady Ministrów i Rada Ministrów. Podnosi się ją również także przed budynkami, w których obradują rady gmin, miast, powiatów i sejmików województw – w trakcie ich sesji. Z okazji uroczystości oraz świąt państwowych flagi zdobią także budynki urzędów państwowych i samorządowych.

Dziś każdy ma prawo używać barw RP. W szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, pod warunkiem zachowania odpowiednich czci i szacunku. Choć nie ma zakazów, jak za czasów PRL, nie wolno  umieszczać napisów, np. z nazwami miejscowości, na biało-czerwonych flagach. Kodeks Karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności. Kibice często używają barw narodowych na których umieszczają nazwę miejscowości czy też klubu lub zawodnika. Pamiętać wtedy trzeba by płótno z barwami narodowymi nie miało rozmiarów i proporcji flagi.

Każde państwo, nie ważne czy jest uznane na arenie międzynarodowej czy nie, posiada własną flagę. Najbardziej podobne do polskiej są flagi Indonezji i Monako, które są czerwono-białe. Niestety zdarza się, również w Polsce, że flagi Polski omyłkowo są zawieszane odwrotnie i wtedy mamy do czynienia z flagą Monako.

Święto flagi obchodzone jest w przeszło 50 krajach świata. Istnieje także specjalna nauka zajmująca się flagami, znakami wojskowymi, terytorialnymi, itp. Nazywa się weksylologia – od łacińskiego vexillum, czyli sztandar, chorągiew. Uznaje się ją za dyscyplinę pomocniczą historii powiązaną z heraldyką.

Share this content:

Opublikuj komentarz