Dzień Opiekuna

Dzień Opiekuna

Ten szczególny dzień pojawił się w 2018 roku z inicjatywy: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Fundacja „OnkoCafe – Razem Lepiej”, Fundacja EuropaColon Polska, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja Onkologiczna Alivia oraz Stowarzyszenie „Apetyt na Życie”. Nieprzypadkowo właśnie 12 lutego utworzono ten szczególny dzień. Przypada on bowiem kolejnego dnia po obchodach Światowego Dnia Chorego.  

Organizacje pozarządowe chciały zwrócić szczególną uwagę na trud wielu osób, które zajmują się w domach osobami chorymi. Swoim dzieckiem, mężem, rodzeństwem lub rodzicami. Bycie opiekunem często spada na najbliższych znienacka. Z chwilą nagłej choroby najbliższej nam osoby. Wspieramy pacjenta w codziennych czynnościach i bierzemy na siebie coraz więcej obowiązków. Zdarza się, że wchodzimy w rolę pielęgniarki, fizjoterapeuty czy psychologa.  

Opieka nad bliskim chorym jest powszechnym zjawiskiem społecznym, choć w przestrzeni publicznej mało widocznym. W wielu domach po cichu, w codzienności mierzymy się z trudem opieki. Nie wyobrażamy sobie by ktoś mógł się zajmować lepiej naszym bliskim 

Rola opiekuna w procesie powrotu do zdrowia osoby chorej jest nieoceniona. Jednak opiekunowie też potrzebują wsparcia bliskich i znajomych. Przez wiele lat w kalendarzu brakowało dnia, który pozwoliłby na docenienie poświecenia opiekunów oraz wyrażenie im wdzięczności.  

Pamiętajmy, że by móc wspierać chorego, opiekun również potrzebuje wsparcia. Potrzebuje móc zebrać siły, zdobyć wiedzę do pełnienia tej roli. Potrzebuje się wygadać. Niejednokrotnie najzwyczajniej w świecie potrzebuje się wyspać. W większości przypadków opiekunowie starają się sami dokształcać. Dopytują wśród znajomych, którzy również doświadczyli takiej sytuacji w życiu. Czasami szukają wsparcia w stowarzyszeniach i fundacjach, które zajmują się podobnymi przypadkami chorobowymi. Pamiętajmy o opiekunach, starajmy się ich wspierać. Oni często krępują się poprosić o pomoc.  

Share this content:

Opublikuj komentarz