Plan ogólny – cicha kombinacja?

Plan Ogólny Szczecina

Plan ogólny – cicha kombinacja?

Od tego dokumentu w przyszłości będzie zależało wiele jeśli chodzi o politykę przestrzenną miasta. A więc co, jak i gdzie będzie się budowało. Gdzie powstawać będą kolejne mniej lub bardziej uciążliwe fabryki i zakłady. Gdzie będą parki, skwery, szkoły, przedszkola lub żłobki. To w tym dokumencie będziemy mogli sprawdzić czy za przysłowiowym płotem czasem nie wybudują nam drogi ekspresowej lub nie postawią zakładu chemicznego.

Ważne, że tylko do  końca września mamy czas na składanie swoich wniosków do tego dokumentu! Także jak chcemy mieć jakikolwiek wpływ na planowanie przyszłości swojego osiedla i miasta, to teraz jest ten szczególny moment. Teraz możemy wnosić stosowane propozycje i wnioskować o zmiany.

Dotychczas podobną rolę pełniło „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta…” Nowy dokument ma być bardziej przystępny dla mieszkańców i posiadać ujednoliconą formę dla całego kraju. Miasto zostanie podzielone na strefy planistyczne. Ustawa przewiduje 13 takich stref, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne. Katalog możliwych do wyznaczenia stref przewiduje m.in. strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefę wielofunkcyjną z zabudową jednorodzinną, strefę usługową, strefę zieleni i rekreacji, a także komunikacyjną.

W planie określone zostaną gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej w zakresie zapewnienia dostępu do obiektów infrastruktury społecznej, np. do budynku szkoły podstawowej czy obszarów zieleni publicznej.

No właśnie dlatego, że jest ważny. Miasto nie ma powszechnego zwyczaju konsultowania z mieszkańcami ważnych dla nich spraw i decyzji. Najgłośniejszą formą konsultacji społecznych jest Szczeciński Budżet Obywatelski (SBO). Niestety jest mocno manipulowany i ograniczany przez urzędniczy aparat represji. W przeciwieństwie do wielu innych miast w Polsce, a nawet sąsiadujących ze Szczecinem. Szczecińskie SBO w mikronowym stopniu spełnia oczekiwania mieszkańców, a na realizację wygranych projektów trzeba czekać latami. To skutecznie zniechęca się mieszkańców do udziału w budowaniu i planowaniu przyszłości miasta.

Już samo podjęcie uchwały przez Radę Miasta miało kuriozalny wręcz charakter. Uchwałę „o przystąpieniu do sporządzeniu planu ogólnego miasta” podejmowano po 5 godzinach debatowania! Wytrzymanie takiego maratonu dla zwykłego mieszkańca jest nie lada wyczynem i wymaga dużej cierpliwości. Znalezienie jakichkolwiek dokumentów dotyczących tego planu, gdy nie jesteśmy do końca pewni nazwy dokumentu, graniczy wręcz z cudem. Tak głęboko jest on poupychany w zakładkach i podstronach.

Informacja o takim dokumencie powinna „bić po oczach” na stronie UM i Rady Miasta. Powinna trafić do wszystkich mediów, by jak największa grupa mieszkańców mogła się dowiedzieć o tym. Niestety tak się nie stało.

Z uwagi na to, że plan ogólny ma zastąpić studium gminne, i jest naprawdę ważnym dokumentem zachęcamy do tego by się z nim zapoznać i złożyć swoje wnioski. Następnie aktywnie uczestniczyć w komisjach i sesjach RM. Istotnym jest byśmy wiedzieli co szykują nam Rajcy Miejscy pod przyszłe konsultacje społeczne.

Dodać tu trzeba, że wszystkie obowiązujące plany miejscowe zachowują moc, a wyznaczone w nich tereny inwestycyjne znajdą odzwierciedlenie w sporządzanym planie ogólnym gminy.

Procedura sporządzenia projektu planu ogólnego daje nam możliwość składania wniosków do 30 września.  Co ważne, można je składać wyłącznie na formularzu zgodnym z rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii. Formularz jest dostępny na stronie Urzędu Miasta link do formularz PDF  link do pobrania formularza Word .docx  Instrukcja jak wypełnić wniosek Dostępne jest również Omówienie prezentacji przedstawionej na spotkaniu informacyjnym online w dniu 27 czerwca 2024r. 

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła nowe narzędzia nie tylko w postaci planu ogólnego, ale też zintegrowanego planu inwestycyjnego (ZPI) oraz Rejestru Urbanistycznego, czyli systemu, który stanowi źródło danych o informacjach przestrzennych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Część przepisów weszła już w życie, część wejdzie z początkiem 2025 i 2026 r.

Zbieranie wniosków do planu ogólnego

Zbieranie wniosków to pierwszy moment, w którym mieszkańcy mogą partycypować w tworzeniu planu. Wnioski zostaną przeanalizowane i rozpatrzone na etapie prac projektowych. Kiedy projekt planu będzie gotowy, zostanie zaprezentowany mieszkańcom i poddany konsultacjom. Wtedy również będzie można się włączyć w prace nad planem, ale już tylko poprzez złożenie uwag do projektu.

Dlatego wykorzystajmy swoje uprawnienia do „szerokiego współudziału interesariusza” i pochylmy się nad dokumentem i jeżeli mamy jakiś pomysł jak zaplanować przestrzeń miejską złóżmy wniosek. Zainteresowani mogą składać wnioski w formie papierowej na adres: Biuro Planowania Przestrzennego Miasta w Szczecinie ul. Szymanowskiego 2, 71-416 Szczecin
lub w postaci elektronicznej poprzez pocztę elektroniczną na adres: bppm@um.szczecin.pl,
lub za pomocą platformy ePUAP Biura Planowania Przestrzennego Miasta.

Share this content:

Opublikuj komentarz