Podglądają nas ze śmigłowca!

Podglądają nas ze śmigłowca!

Tak grzmiał jeden z maili od mieszkańca Siedlic pod Szczecinem.

Chcę poinformować że Niemieckie służby przemycają uchodźców śmigłowcami w okolicach Siedlic i Przęsocina. Od kilkunastu minut bardzo nisko lata śmigłowiec nad lasem jakby szukał wolnej przestrzeni do lądowania – napisał pan Andrzej z Siedlic.

Dziwny lot śmigłowca sygnalizowali również mieszkańcy Przęsocina sugerujący, że są podglądani. Pisali też mieszkańcy Szczecina.

  • Czego ten helikopter szuka nad Skolwinem? Tak jakby czegoś szukali. Pół godziny się już kręcą nad Inwalidzka i jej pobliżu – informował pan Marcin.
  • Pani Aldona z kolei martwiła się, że chcą przepłoszyć skolwińskie bociany.

Zaintrygowani sygnałami zaczęliśmy poszukiwania „niezidentyfikowanego obiektu latającego”. Jest na co prawda na Północy Szczecina miejsce zidentyfikowane na mapach Google, jako miejsce lądowania UFO, ale to z pewnością nie był to tego typu obiekt. No to szukamy dalej. Trzy służby zostawiliśmy na koniec poszukiwań: leśników, bo sporo popadało ostatnio w tej okolicy, więc raczej pożarowo nie latali, choć mogli lecieć z innych powodów. Więc zostawiliśmy ich na deser. Zarząd Portu Szczecin-Świnoujście korzysta z dronów, ale aż tak dużego nie mają. Tak jak szczecińska policja, która przez problemy z hangarem pozbawiona jest chwilowo swojego śmigłowca.

foto: materiały prasowe/policja.pl

Opóźnia się przylot nowego śmigłowca Bell, a stary Sokół już zakończył służbę. No to szukamy śmigłowiec Ratownik 11 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) przelatywał z Wolina do szpitala przy Arkońskiej, ale leciał ratunkowo i doleciał do celu a nawet powrócił szczęśliwie do bazy. Więc to nie on szukał lądowiska w lesie. SEC (Szczecińska Energetyka Cieplna) też odpada, bo oni raczej zimą loty wykonują i nie w tym rejonie. O manewrach wojskowych z wykorzystaniem śmigłowców nad Szczecinem i Policami też nie słyszeliśmy. Straż Graniczna też tu się nie zapuściła. W końcu jest.

Okazuje się, że to śmigłowiec wykonujący obloty sieci energetycznych na zlecenie Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Tak to nasz śmigłowiec podgląda ale nie ludzi tylko linie energetyczne w tym rejonie – poinformował nas Rzecznik Prasowy tej instytucji pan Maciej Wapiński. Co jakiś czas wykonujemy obloty linii energetycznych by sprawdzić w jakim stanie są słupy, izolatory jak i same linie energetyczne. Jest to tańsze i zdecydowanie szybsze i bezpieczniejsze niż wysyłanie pracowników z innymi środkami. Ewentualne uszkodzenia są spisywane i nanoszone do naszego systemu dzięki czemu możemy szybciej interweniować.

foto: Nadleśnictwo Gryfino

Tak więc podglądacz już znany, ale bez obaw nie podglądają ludzi i nie płoszą ptaków. Ba elektroenergetycy nawet wspólnie z leśnikami z Lasów Państwowych dbają o drapieżniki i ptaki zakładając im na słupach bezpieczne gniazda, jak chociażby w Nadleśnictwie Gryfino, gdzie na słupach zamontowano gniazda dla orłów i rybołowów. Leśnicy wraz z członkami Komitetu Ochrony Orłów realizują projekt „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”.  Projekt obejmuje kilkanaście obszarów Natura 2000, w których rybołów jest przedmiotem ochrony i jednocześnie 40 nadleśnictw na północy kraju, w których prowadzone są działania. Realizatorzy projektu monitorują stanowiska gniazdowania ptaków, wzbogacają bazę lęgową, prowadzą badania i edukują.

Dziękujemy czytelnikom za czujność i nadsyłane sygnały i prosimy o więcej.

Share this content:

1 comment

Opublikuj komentarz