Przewodniczka Narodu Polskiego
Dziś 26 sierpnia obchodzona jest w Polsce uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Nazywana „Przewodniczka Narodu Polskiego” obrana przez Króla Jana Kazimierza Królową Polski. Jej obraz na dobre zagościł w polskiej kulturze i mocno wpisał się w historię.
Historia Święta
O ustanowienie święta ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych.
Koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nastąpiła 7 września 1717 r. i była pierwszą koronacją cudownego obrazu przeprowadzoną poza granicami Włoch, na mocy reguł kanonicznych ustanowionych w 1631 r. przez watykańską Kapitułę św. Piotra i zarazem pierwszą na ziemiach polskich. Poprzez nałożenie koron utwierdzono tytuł „Królowej Polski i Polaków”, który od wieków przypisywano Maryi. Ustanowienie Maryi Królową Polski dokonało się niespełna pół roku po obronie Jasnej Góry przed wojskami szwedzkimi.
Zgodnie z decyzją Piusa XII święto Matki Bożej Częstochowskiej obchodzona jest jako uroczystość całego Kościoła katolickiego w Polsce.
W dniu święta MB Częstochowskiej w 1956 roku na Jasnej Górze w obecności miliona wiernych złożone zostały Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, które zredagowane zostały przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Było to odnowienie ślubów złożonych w Lwowskiej Katedrze przez króla Jana Kazimierza.
1 kwietnia 1656 r. w czasie potopu szwedzkiego, król Jan II Kazimierz Waza w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie podczas mszy świętej odprawianej przez nuncjusza Pietro Vidoniego przed obrazem Matki Bożej Łaskawej złożył śluby lwowskie w sobotę, na 8 dni przed Niedzielą Palmową. Jan Kazimierz sam przeniósł obraz do katedry lwowskiej, umieścił w głównym ołtarzu i w obecności nuncjusza papieskiego Pietro Vidoniego i całego swojego dworu, z rycerstwem, senatorami i duchowieństwem złożył śluby królewskie oddając Jej swoje państwo i ogłaszając Ją Królową Korony Polskiej. Autorem tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza był św. Andrzej Bobola SI. Tekst ślubów lwowskich:
Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego
Tekst „Ślubów” napisał kardynał Stefan Wyszyński, prymasa Polski, podczas internowania. Jasnogórskie Śluby Narodu zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 na Jasnej Górze, przy udziale około miliona wiernych. Rotę Ślubów odczytał bp Michał Klepacz, pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. Na fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiaty. Kardynał Wyszyński składał Śluby w miejscu internowania w Komańczy, łącząc się duchowo z wiernymi zebranymi na Jasnej Górze.
Uroczystości te stały się również wielką narodową manifestacją. Milion wiernych w Częstochowie, miliony w katedrach diecezjalnych i kościołach parafialnych, złożyły tego dnia Śluby Jasnogórskie. Biorąc pod uwagę panujący ówcześnie reżim komunistyczny był to silny sygnał narodu wymierzony w system totalitarny, że Polacy nie pozwolą na niszczenie Kościoła i deptanie wiary i symboli religijnych.
Polecamy także:
Share this content:
Opublikuj komentarz