Sensacja historyczna w Szczecinie?

Relikwie św.Ottona z Bambergu

Sensacja historyczna w Szczecinie?

Obecnie w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej trwa jubileusz 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu. Z tej okazji Administrator Apostolski ks. bp. Zbigniew Zieliński ogłosił rok jubileuszowy. Trwać on będzie do 29 czerwca 2025 r. Przeglądając literaturę związaną z tematyką Ottona z Bambergu i jego misji na Pomorzu odkryliśmy małą sensację historyczną. Małą ale być może znaczącą dla Kościoła szczecińskiego.

W naszej diecezji relikwie św. Ottona (według ostatniej informacji) znajdują się w czterech kościołach:

Przeglądając książkę pt. „Opowieść o Sercu” autorstwa ks. Jarosława Staszewskiego byłego proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pośród ciekawych opowieści o parafii i kościele i jego wyposażeniu jest rozdział „NASI ŚWIĘCI DOMOWNICY”, mówiący iż w zbiorach parafii jest relikwiarz wielu świętych. Relikwiarz w kształcie neogotyckiego ołtarza przechowuje szczątki aż 24 świętych. Z dalszej części tekstu wynika, że niestety ząb czasu sprawił, iż większość z banderol (małych szarf na których widniały imiona świętych) jest nieczytelna. Trzeba by przeprowadzić profesjonalne badania, aby odczytać wszystkie opisy.

Tymczasem w innej książce pt. „Religiose Heimatkunde. Geschichte die Katholischen Kirche in Pomern Stettin 1930 (Lokalna historia religijna. Historia Kościoła katolickiego na Pomorzu, Szczecin 1930) autorstwa  Johannesa Allendorffa dostępnej np. w Archiwum szczecińskim znaleźliśmy taką o to ilustrację z podpisem.

W książce ukazującej identyczną fotografię ze współczesną czytamy:

Wielka  podniosła uroczystość odbyła się 30 czerwca 1925 roku. W tym to bowiem roku przypadła 800 rocznica chrystianizacji Pomorza Zachodniego, przeprowadzonej przez Ottona z Bambergu, a za namową i wsparciem Bolesława Krzywoustego. Było to wówczas według liturgii, podwójne święto (festum duplex) pierwszej klasy. Kościół św. Jana Chrzciciela otrzymał przy tej sposobności od Biskupa z Bambergu, srebrny relikwiarz z relikwiami Świętego Ottona z Bambergu.

Relikwiarz znajdował się w bocznym ołtarzu gdzie znajdowało się malowidło ścienne i figura Świętego Ottona. Pod nią miał swoje miejsce relikwiarz.

Za tym, że to może być ten sam relikwiarz, który obecnie znajduje się w kościele Chrystusowców, przemawiają jeszcze inne fakty:

– po wojnie w Szczecinie pierwszym księdzem, który odprawiał Msze dla Polaków i prowadził całe duszpasterstwo w Szczecinie, był właśnie chrystusowiec ks. Florian Berlik. Kościół św. Jana Chrzciciela był uszkodzony przez naloty, dlatego pierwsza Msza po wojnie odprawiona została w nieistniejącej już kaplicy przy tym kościele. Z pewnością przed ofensywą wojsk radzieckich na Szczecin wyposażenie znajdujące się w kościele sakralne (kielichy, monstrancje, relikwiarze, itp.) zostało przeniesione z kościoła do kaplicy domu parafialnego bądź na teren plebanii.

Przed wojną, kościół św. Jana Chrzciciela był pierwszą, katolicką świątynią na tym brzegu Odry w Szczecinie. Był też kościół i klasztor ks. Oblatów na Żelechowie. Na prawobrzeżu był dziś nieistniejący kościół  Chrystusa Króla na dzisiejszej Łasztowni i mały kościół w Dąbiu.

Tym sposobem Relikwiarz najprawdopodobniej trafił do kościoła Serca Jezusowego. Najprawdopodobniej ucierpiał też w czasie działań wojennych i mógł być naprawiany, stąd różnica szczytowym zdobieniu relikwiarza.

Biorąc to wszystko pod uwagę z pewnością trzeba wykonać niezbędne badania, by odczytać wszystkie banderole i potwierdzić te przypuszczania. W 900 lecie misji chrystianizacyjnej warto może znajdzie się jakiś mecenas, chcący ufundować badania nad relikwiarzem i jego renowację. Z pewnością warto wyeksponować tenże relikwiarz do publicznego kultu i modlitewnej adoracji.

Share this content:

Opublikuj komentarz